Aşk'ın hiçbir tanımlanmaya ihtiyacı yoktur.
Başlı başına bir dünyadır aşk.
Ya tam ortasındasındır, merkezinde,
ya da dışındasındır, hasretinde...Her ne kadar bazıları aksini iddia etse de, aşk dediğin bugün var yarın yok cici bir histen ibaret değildir.

Bir taş nehre düşmeyegörsün, pek anlaşılmaz etkisi. Hafiften aralanır, dalgalanır suyun yüzeyi. Belli belirsiz bir tıp sesi çıkar; duyulmaz bile akıntının ortasında, kaybolur uğultuda. Hepi topu budur olduğu olacağı.

Ama bir de göle düşsün aynı taş... Etkisi çok daha kalıcı ve sarsıcı olur. O taş var ya o taş, durgun suları savurur. Taşın suya değdiği yerde evvela bir halka peyda olur; halka tomurcuklanır, o tomurcuk çiçeklenir, açar da açar, katmerlenir. Göz açıp kapayıncaya kadar , ufacık bir taş ne işler açar başa. Tüm yüzeye yayılır aksi, bir bakmışsın ki her yeri kaplamış. Çemberler çemberleri doğrur, ta ki en son çember de kıyıya vurup yok oluncaya dek.

Nehir alışkındır karmaşaya, deli dolu akışa. Zaten çağlamak için bahane arar ya, hızlı yaşar, çabuk taşar. Atılan taşı içine alır; benimser, sindirir ve sonra da unutur kolaylıkla. Karışıklık onun doğasında var, ne de olsa. Ha bir eksik ha bir fazla.

Gel gelelim göl hazır değildir böyle aniden dalgalanmaya. Tek bir taş bile yeter onu altüst etmeye, ta dibinden sarsmaya. Göl taşla buluştuktan sonra bir daha asla eskisi gibi olmaz, olamaz.
Comments (4)

On 4 Mart 2010 02:17 , Palyözi dedi ki...

kırdığı rekorlara inat almadım bu kitabı okumadım yani....ama Elif ŞAFAK'ın yazarlığını seviyorum...Bence okunması gereken bir yazar...Baba ve Piç'ini okumuştum. Şimdi de Şehrin Aynaları'nı okumak istiyorum onu alacağım....Siten çok güzel bu arada...Tebrikler...

 
On 1 Temmuz 2010 07:18 , ...caşilo... dedi ki...

Merhaba Gülden,

Acaba sana ulaşabileceğim bir mail adresi var mı?

Teşekkürler :)

 
On 1 Temmuz 2010 12:01 , Gülden dedi ki...

bloxoo ya üyeyim ordan ulaşabilirsin

 
On 15 Haziran 2012 22:25 , Kitap Cumhuriyetim dedi ki...

Harika bir kitap.Şems ve Mevlana arasındaki sıkı dostluk çok güzeldi...

 
Computer Blogs - Blog Catalog Blog Directory BlogKüme'yi destekliyorum